14. 11. 2016

Jak měřit tepovou frekvenci koní ve vytrvalosti

Alfou i omegou vytrvalosti je tepová frekvence koně.

Na vytrvalostních závodech je daná minimální TF koně na 64 tepů/minutu. Cokoliv nad tuto hranici je špatně.

V průběžných kolech závodů vám běží s koněm čas do té doby, než vstoupíte do Vetgate. Ideální je tedy po projetí cíle průběžného kola chladit co nejkratší dobu.

Pokud tedy chcete pořídit zařízení na měření TP koně. Musíte se nejdřív rozmyslet, zda chcete měřit TF po dojezdu, za jízdy, nebo kombinace obojího.

Základem je měření po dojezdu. Bez toho se neobejde žádný vytrvalostní jezdec.

Nejlevnějším řešením je fonendoskop.

Spousta vytrvalostních jezdců mu dává přednost před elektronickými pomůckami, neboť slyšíte i pravidelnost srdečního rytmu. Na měření fonendoskopem je potřeba si uši trochu „vytrénovat“  aby jste svého koně slyšeli. Jsou však koně, kteří jsou slyšet špatně a samozřejmě i jezdci, kteří tepy neslyší, nebo kteří se při stresu po dojezdu špatně koncentrují

Nejpoužívanější pomůckou tedy je Polar Equine HealthCheck tzv. žehlička.

Sada se skládá se z madla a z hodinek. Madlo má v sobě zabudovaný přijímač i vysílač a přikládá se na levý bok koně za plec. Hodinky se zapnou tlačítkem start a po chvilce se na hodinkách objeví aktuální TF vašeho koně.


Jak správně žehličku používat najdete zde:


Tepovou frekvenci můžeme měřit už na trase.

Levnější variantou je sada Polar FT 4

Sada obsahuje snímač, vysílač a přijímač.

Můžete zvolit sadu, která obsahuje elektrody:


Krátké video, jak elektrody na koně, ideálně navlhčeného, nebo potřeného sonografickým gelem, správně nandat najdete zde

Nebo pás:


Krátké video, jak pás na koně, opět ideálně navlhčeného, nebo potřeného sonografickým gelem, správně nandat najdete zde:

Další součástí je vysílač, který ze snímače přenáší do přijímače – hodinek na Vaší ruce.

Vysílač, který máme v nabídce má výměnné baterie, po vybití tedy baterii vyměníte a nemusíte kupovat celou sadu znovu.

A opět po zapnutí přijímače -  hodinek tlačítkem start se nám po chvilce objeví TF koně.

Obě varianty, jak elektrody, tak pás se dají používat při jízdě a i po projetí cílem. Používání na trase ale někteří jezdci nemají rádi, obávají se odření koně. Je potřeba vyzkoušet, zda je zrovna váš kůň ten, který se bude odírat.

Pás se může na koni nechat i po sundání sedla a měřit TF průběžně po celou dobu chlazení. Jen pozor, před vstupem do Vetgate ho koni nezapomeňte sundat.

Zrovna tak elektrody se dají na koně přidělat i bez sedla, pomocí pružného elastického kurtu, používaného na deky.

Komfortnější variantou jsou sady, které měří nejen TF, ale mají zabudovaný GPS modul, například: Polar M400 HR, který sledujte tempo, vzdálenost i nadmořskou výšku pomocí zabudované GPS.

Umožňuje ukládat a sdílet trénink svého koně pomocí mobilní aplikace a webové služby. A může se vám při bloudění hodit i funkce - najděte cestu zpět domů, pomocí funkce Back to Start (Zpět na začátek)

Ať už si vyberete kteroukoliv variantu na měření TP, mějte na paměti, že jsou to jen přístroje. Vy svého koně znáte nejlépe a pokud máte pocit, že není v pořádku, věřte raději svým instinktům, než strojům.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Opište text z obrázku: *
captcha

Upozornění. Správce webu si vyhrazuje právo smazat vulgární nebo takové příspěvky, které by poškozovaly zájmy správce webu.